Jak dbać o komputer stacjonarny?
Wielu z nas posiada w swoich domach komputer stacjonarny (PC). Komputer jak każde urządzenie elektroniczne z czasem ulega zużyciu, zabrudzeniu i to nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu, od strony sprzętowej (podzespoły), ale także od strony software’owej (programowej) powodując, że w oprogramowaniu występują błędy powodujące coraz wolniejszą pracę komputera i coraz częstsze zawieszanie się. W tym artykule postaramy się udzielić kilku porad i wskazówek jak dbać o nasz sprzęt.
Software (oprogramowanie)
Aby zapewnić pecetowi możliwie jak najlepszą wydajność, szybkość działania i bezpieczeństwo musimy przede wszystkim dbać o to, żeby oprogramowanie takie jak system, sterowniki czy antywirus były aktualizowane na bieżąco i w najnowszej dostępnej na naszą konfigurację wersji. Powinniśmy także dbać o to, aby na bieżąco usuwać niepotrzebne, nieużywane pliki, aplikacje, skróty tak aby nie zajmowały one niepotrzebnego miejsca spowalniając tym samym pracę komputera zabierając jego zasoby takie jak miejsce na dysku i w pamięci RAM. Pobierając pliki z Internetu powinniśmy dbać o to, aby nie pobierać nieznanej zawartości ze stron o dziwnych, podejrzanych adresach czy treści, ponieważ często wyglądająca z pozoru niegroźnie aplikacja czy dokument może zawierać w sobie złośliwy fragment kodu powodujący niekorzystne zmiany w strukturze plików w naszym systemie (dodawanie, usuwanie, modyfikacja). Powinniśmy dbać także o to, aby na bieżąco czyszczone były stare i nieaktualne wpisy i odniesienia programów w tzw. Rejestrze, do czego służą odpowiednie programy. Ostatnią czynnością, o której powinniśmy pamiętać jest regularna defragmentacja dysków twardych, co scala pliki przenosząc ich fragmenty porozrzucane po różnych sektorach dysku twardego ułatwiając i przyspieszając ich odczyt.
Hardware (Sprzęt)
Oprócz dbania o warstwę oprogramowania PC należy też zwrócić szczególną uwagę na jego fizyczną konserwację i utrzymanie w czystości, co zapobiega jego przegrzewaniu się a co za tym idzie występowaniu błędów i spowolnienie pracy. Jeszcze przed zakupem komputera należy rozważyć jaka obudowa i zestaw chłodzenia (wodne, powietrzne) będzie najbardziej optymalna dla naszego sprzętu i podzespołów (typowy komputer biurowy potrzebuje znacznie mniej wiatraków i radiatorów niż np. komputer gracza czy grafika). Obudowa powinna być odpowiednio przewiewna, aby zapewnić należytą cyrkulację powietrza, a podzespoły rozmieszczone i zamontowane stabilnie tak, aby nie powodowały wibracji i nie nagrzewały siebie nawzajem. W trakcie użytkowania należy upewnić się, że sprzęt jest czyszczony regularnie i dokładnie, najlepiej używać w tym celu kompresora, bądź sprężonego powietrza w sprayu, tak aby dokładnie wydmuchać osady kurzu z zakamarków, wiatraków, radiatorów. Warto rozważyć także raz na jakiś czas zdemontowanie wiatraków, kości pamięci, karty graficznej w celu dokładnego ich wyczyszczenia za pomocą wspomnianego wcześniej sprężonego powietrza oraz pędzelka, patyczków higienicznych.