Spowolnienie działania komputera. Przyczyny
Spowolnienie działania komputera to zmora dla wielu użytkowników. Zwykle po dłuższym czasie intensywnego użytkowania sprzętu komputerowego może dojść do obniżenia się jego wydajności. Powodów takiej sytuacji może być naprawdę wiele. Niezależnie od typu, rodzaju wyposażenia i jego jakości, bardzo często zdarza się tak, że system po latach zaczyna pracować poniżej swoich rzeczywistych możliwości. Użytkownik odczuwa to po prostu jako spowolnienie działania komputera. Co może być tego przyczyną?
Zbyt dużo plików tymczasowych
W prawidłowo działającym systemie operacyjnym Windows są tworzone pliki tymczasowe, które są niezbędne do prawidłowego działania procesów systemowych czy aplikacji. Większość z nich jest usuwana automatycznie po pewnym czasie, ale nie wszystkie. Jak można się domyślić, korzystanie z komputera przez kilka lat powoduje, że pliki tymczasowe zalegają na dysku i jest ich coraz więcej. Mogą one źle wpływać na wydajność systemu i aplikacji. Dobrze jest oczyścić z nich dysk. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy tego robić na własną rękę, z pewnością pomocny okaże się serwis komputerów.
Zbyt dużo danych na dysku
Kiedy kupujemy komputer, wydaje nam się, że mamy bardzo dużo miejsca na dysku – 250 czy 500 GB to rzeczywiście sporo, ale po latach zapisywania na nim przeróżnych plików, głównie zdjęć, grafik czy filmów, okazuje się, że wolna przestrzeń szybko się zapełnia. Trzeba mieć świadomość, że może to powodować problemy z wydajnością systemu. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie już na początku korzystania z komputera swojego dysku na co najmniej dwie partycje, z których jedna będzie partycją systemową. Powinna ona mieć odpowiedni zapas miejsca na dane, które generują na przykład pliki tymczasowe systemu i plik wymiany. Wolna przestrzeń powinna mieć, zdaniem ekspertów co najmniej 10 -20 proc. całkowitej pojemności dysku lub partycji i nie mniej niż około 10 GB.
Jeśli jednak taka operacja nie została wykonana, warto oddać komputer do serwisu. Tam serwisanci znajdą duże pliki, które ewentualnie można usunąć lub przenieść w inne miejsce. Uporządkują dysk i podzielą go na partycje, co ułatwi działanie komputera przez kolejne lata. Zawsze nadmiar plików można też przenieść na dysk zewnętrzny, przenośny, na którym zrobimy sobie archiwum np. zdjęć i filmów.