problem z baterią

Problem z baterią w smartfonie? Co można z tym zrobić?

Bateria to jeden z najważniejszych elementów smartfona. Oczekujemy od niej przede wszystkim długiej żywotności, często zapominając o tym, że ma prawo się zużyć lub zepsuć. Co prawda baterie stosowane obecnie w telefonach komórkowych różnią się mocno od tych sprzed kilkunastu lat, niemniej wciąż przysparzają użytkownikom wielu problemów. Co można zrobić, aby poprawić pracę baterii i na co szczególnie zwracać uwagę?

Sposób ładowania ma znaczenie

We współczesnych smartfonach używa się baterii litowo-jonowych, które nie wymagają formatowania. Naprawa telefonów zwykle dotyczy sytuacji, kiedy użytkownik podczas codziennego korzystania z telefonu nieustannie doprowadzał do całkowitego rozładowania baterii. Zdecydowanie trzeba unikać rozładowania baterii „do zera”. Poza tym warto pamiętać, iż baterie litowo-jonowe nie lubią być wystawiane na działanie ekstremalnych temperatur, stąd np. pozostawianie telefonu w nagrzanym samochodzie nie jest rozsądnym pomysłem. Pamiętajmy, że im częściej ładujemy baterię i im więcej korzystamy z telefonu, tym szybciej się ona zużywa – w efekcie konieczna jest wymiana baterii w serwisie telefonów. Warszawa to jedno z miast, gdzie usługi te są świadczone przez profesjonalne serwisy. Poza domem czy biurem pomocne okazują się przenośne ładowarki – ważne, aby były dobrej jakości.

Ekran – największy „pożeracz energii”

Ekran pochłania najwięcej energii, co oczywiście przekłada się na kondycję baterii. Serwis iPhone i telefonów z Androidem sprawdza ustawienia wyświetlacza. Zazwyczaj ustawiony jest wysoki poziom jasności panelu, a im więcej prądu pobiera ekran, tym szybciej wyczerpuje się bateria. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z automatycznej regulacji, a wtedy jasność ekranu sama dostosowuje się do panujących warunków oświetleniowych. Ponadto zalecany jest krótki czas bezczynności, po którego upływie włącza się blokada ekranu, a smartfon przechodzi w stan czuwania. Warto dodać, iż użytkownicy smartfonów nierzadko narzekają na problemy z ekranem. Urządzenie należy wówczas zanieść do serwisu świadczącego usługi z zakresu naprawy smartfonów i naprawy komputerów. Warszawa ma sporo serwisów – wystarczy poszukać w internecie.

Aplikacje i procesy działające w tle

Serwisy zwracają uwagę, iż jego klienci nierzadko zgłaszają problemy z baterią wynikające z używania zbyt dużej ilości aplikacji oraz niezamknięcia procesów działających w tle. Zainstalowane na smartfonie aplikacje łączą się z internetem i pobierają różnego rodzaju informacje, niejednokrotnie bez naszej wiedzy. Wiele z nich działa w tle, co z jednej strony pozwala na korzystanie z rozmaitych programów bez konieczności wyłączania innych, ale z drugiej obniża wydajność baterii. Nie zaszkodzi zainteresować się specjalnymi aplikacjami regulującymi pracę smarfotna bądź przejść do ustawień telefonu i tam zamknąć pewne procesy.

Pojemna bateria – wydajniejszy smartfon

Naprawa iPhone czy innego smarftona w kontekście kłopotów z akumulatorem w znakomitej większości przypadków sprowadza się do wymiany baterii na model o większej pojemności. Im pojemniejszy jest akumulator, tym lepiej.