komputer

Powody spowolnienia działania komputera. Część 2

W poprzednim artykule wymieniliśmy najbardziej prawdopodobne przyczyny spowolnienia komputera. Nie wyczerpaliśmy jednak tematu, dlatego dziś kontynuujemy go. Oto kolejne możliwe przyczyny spowolnienia pracy urządzenia.

Za dużo aplikacji startujących z systemem

Problemem, z jakim użytkownicy zgłaszają się do naprawy komputerów, jest też przedłużony start sprzętu. Często trzeba czekać na załadowanie się systemu i wszystkich towarzyszących aplikacji po kilkanaście minut. To kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy natychmiast skorzystać z laptopa. Warto wiedzieć, że programy ładowane z dysku do pamięci w trakcie uruchamiania się systemu (autostart) mogą spowalniać pracę komputera. Podobnie jest w przypadku, gdy w systemie mamy zbyt dużo aplikacji. Jeśli z części nie korzystamy, lepiej będzie je usunąć i posprzątać dzięki temu swój dysk.

Przestarzały dysk

Nie zawsze oczyszczenie dysku z aplikacji i programów, albo z danych przyniesie oczekiwane rezultaty poprawy wydajności komputera. Czasem problem tkwi w zupełnie czymś innym, w przestarzałym dysku twardym. Jeszcze kilka lat temu w komputerach wykorzystywano przede wszystkim klasyczne dyski twarde HDD. Serwis naprawy komputerów poleca zamianę dysku HDD na nośnik typu SSD. Powinno to przynieść wzrost wydajności w działaniu systemu oraz wzrost szybkości uruchamiania i włączania wszystkich aplikacji. Takich efektów może nawet nie przynieść dokupienie pamięci RAM, które również może przyczynić się do poprawy wydajności komputera.