laptop czy pecet

Pecet czy laptop? Co wybrać?

PC kontra laptop, odwieczna wojna, każda ze stron ma swoje racje, argumenty, których zaciekle broni oraz przeciw, którymi zaciekle „bombardują” przeciwną stronę barykady.

Laptop kontra PC

Laptop (Notebook) PC (pecet), każdy z nas na pewno słyszał te nazwy, ale co tak właściwie one znaczą, skąd się wzięły? PC, z angielskiego Personal Computer, komputer osobisty swoją nazwę zawdzięcza faktowi, iż dawniej komputery były urządzeniami, które początkowo zajmowały całe pomieszczenia, później ulegały stopniowej miniaturyzacji, ale nadal były dostępne dla nielicznych (firmy, uniwersytety, wojsko), nazwa ta narodziła się w momencie, kiedy zaczęto podejmować pierwsze próby wprowadzenia do produkcji seryjnej komputerów osobistych, w domyśle dostępnych dla każdego. Nazwa laptop jest złożeniem dwóch angielskich wyrazów – w pierwszym przypadku „lap” znaczący kolano i „top” oznaczający górę, szczyt razem tworzące frazę „na kolanach”, „na górze kolan”, wskazujące na fakt, iż laptop jest właśnie urządzeniem przenośnym, które możemy trzymać na kolanach. Druga z nazw notebook w języku angielskim oznacza tyle co zeszyt, wskazując na fakt, iż notebook wyglądem przypomina właśnie składany zeszyt oraz tak jak zeszyt można go wziąć do rąk i zabrać wszędzie. Co oznaczają obie nazwy już wiemy, ale czym tak w praktyce różni się jeden rodzaj komputera od drugiego?

Laptop

Podstawowa różnica jest taka, że laptop jest zintegrowaną jednostką z wbudowaną klawiaturą, ekranem, głośnikami, najczęściej polem dotykowym zastępującym tradycyjną myszkę (touchpad), wiele podzespołów takich jak np. karta graficzna czy dźwiękowa jest też wbudowana na stałe, bądź też znacznie mniejsza i mniej wydajna, jeśli chodzi o typowe zastosowanie do grania czy obróbki grafiki, filmów porównując z analogicznymi podzespołami w podobnym przedziale cenowym w przypadku peceta. Zaletą laptopa i tym, co na pewno działa na jego korzyść jest to, że może on pracować na baterii bez konieczności dostępu do prądu sieciowego i fakt, że jest lżejszy i bardziej poręczny, co umożliwia zabranie go ze sobą.

Pecet

Pecet różni się od notebooka przede wszystkim faktem, że sam w sobie jest tylko jednostką centralną (obudowa z modułami takimi jak płyta główna, pamięć, grafika, procesor) i do działania potrzebuje urządzeń wyjścia/wejścia (peryferii) takich jak monitor, myszka, klawiatura czy głośniki. PC jest także komputerem o znacznie większych gabarytach i wymaga stałego dostępu do prądu z sieci elektrycznej. Dużym plusem jest fakt, że jest on urządzeniem, które można bardzo łatwo modyfikować i unowocześniać wymieniając poszczególne komponenty na nowsze, szybsze, kolejną z zalet jest fakt, iż oferuje on znacznie większą moc i wydajność w stosunku do ceny porównując go z laptopem.