programy do obróbki filmów

Jakie programy wybrać do obróbki filmów?

Każdy z nas czasem potrzebuje zmontować jakiś filmik. Nawet jeśli nie zajmuje się takimi rzeczami zawodowo i profesjonalnie, warto wiedzieć jak stworzyć pamiątkę wideo z wakacji czy z jakiegoś innego, ważnego wydarzenia. Dostępne jest naprawdę wiele darmowych oraz płatnych, bardzo dobrych programów do obróbki filmów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

BlackMagic DaVinci Resolve 16

Jednym z częściej spotykanych i polecanych programów do obróbki filmów jest produkt firmy BlackMagic. Nie jest to najprostszy edytor, jednak ma bardzo dużo możliwości i przez cały czas jest rozbudowywany o kolejne, przydatne funkcje. Dlatego z pewnością warto zwrócić na niego uwagę. Program pozwala na zarządzanie multimediami, tworzeni kopii oraz profesjonalne obrabianie i edytowanie obrazu.

HitFilm Express

Kolejną ciekawą pozycją jest HitFilm Express. Program ten umożliwia nieliniową edycję plików wideo, tworzenie efektów specjalnych i różnych animacji. Program jest bardzo zaawansowany i z pewnością zainteresują się nim także profesjonaliści.

Lightworks

Bardzo zaawansowanym programem jest Lightworks. Narzędzie to jest także dostępne w bardziej okrojonej wersji darmowej. Posiada on dość ciekawy i niestandardowy interfejs, jednak po krótkiej nauce można się nauczyć jego obsługi i odkryć potencjał.

Kdenlive 19

Wiele osób pozostaje wiernych systemom z grupy Linux i to w nich na co dzień pracują. Jednym z najpopularniejszych programów linusowskich do obróbki wideo jest Kdenlive 19. Doczekał się on także swojej wersji na Mac i Windowsa.
Kdelive umożliwia montaż wideo i obsługuje wszystkie formaty plików. Jest on także nieskomplikowany w obsłudze i intuicyjny. Posiada wiele opcji, ciekawych filtrów i możliwości.

ShotCut 20

Kolejną pozycją, której nie można ominąć jest ShotCut. Program ten na początku był bardzo prostym narzędziem, jednak z czasem się rozrósł i stał się bardzo atrakcyjną aplikacją, która w dalszym czasie jest darmowa.

Program obsługuje wiele różnych formatów. Istnieje także możliwość edytowania plików w rozdzielczości 4K. Dostępna jest wersja językowa angielska oraz polska.

Na rynku dostępne jest naprawdę wiele programów do obróbki filmów. Niektóre z nich można nabyć za darmo, inne są płatne. Większość dostępnych programów, jest łatwa w obsłudze i intuicyjna. Po krótkiej nauce z pewnością każdy da radę je obsługiwać i tworzyć atrakcyjne projekty. Przejrzysty, atrakcyjny interfejs nie powinien sprawiać trudności. Warto też wiedzieć, że dostępne programy są od czasu do czasu rozszerzane o nowe możliwości.