Jak wybrać dobry komputer do gier?
Kiedy decydujemy się na zakup nowego komputera do gier, z pewnością czeka nas dość trudne zadanie, ze względu na to, iż na rynku elektroniki znaleźć można wiele różnych modeli. Dla osób, które nie znają się na tego typu sprzęcie, różnica pomiędzy nimi polega tylko na wyglądzie. Warto jednak posiąść podstawowe informacje na temat niektórych egzemplarzy, aby podjęcie ostatecznej decyzji było łatwiejsze. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu na temat komputerów do gier.
Jakie podzespoły znajdziemy wewnątrz obudowy komputera do gier?
Dobry komputer do gier powinien charakteryzować się przede wszystkim wydajnymi podzespołami. Wewnątrz każdej jednostki centralnej znajdziemy takie elementy, jak chociażby procesor, kartę graficzną, płytę główną, kartę sieciową, pamięć RAM, kartę dźwiękową i dysk twardy- to właśnie na te komponenty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając nowy egzemplarz. W przypadku komputera do gier najbardziej istotna okaże się karta graficzna i procesor. Dlaczego? Ta pierwsza odpowiada za jakość i płynność grafiki 3D, która to wykorzystywana jest w nowoczesnych produkcjach. Jeśli chodzi o procesor, to koordynuje on pracą pozostałych podzespołów, a także odpowiedzialny jest za przetwarzanie procesów, wykonywanie poleceń, a także za dokonywanie obliczeń o różnym poziomie trudności. Aby możliwe było posiadanie dużej ilości danych, w tym gier komputerowych, nie obędzie się bez pojemnego dysku twardego. Tak więc, aby komputer do gier był wydajny, konieczne okaże się posiadanie odpowiednich podzespołów.
Na co zwracać uwagę wybierając poszczególne podzespoły komputera do gier?
Skoro już wiemy, że dobry komputer do gier posiada wydajne komponenty, powinniśmy nauczyć się, w jaki sposób stwierdzić, czy dana część nadaje się do naszego zestawu. W przypadku procesora najważniejsze są 3 parametry: ilość rdzeni, częstotliwość taktowania, a także architektura. W dzisiejszych czasach standardem są procesory czterordzeniowe. Jeśli chodzi o taktowanie, można stwierdzić, że jest to pewna jednostka oznaczająca prędkość procesora. Nie zagłębiając się w szczegóły- im te wartości wyższe, tym lepiej. W przypadku karty graficznej przydatna może okazać się ocena passmark. To właśnie na jej podstawie jesteśmy w stanie skutecznie porównać dwa modele GPU w podobnej cenie. Jeśli chodzi o dysk twardy, zastanówmy się czy interesuje nas dysk typu SSD czy HDD. Ten pierwszy działa zdecydowanie szybciej, niestety jest znacznie droższy i ma mniej wolnej pamięci. W przypadku dysku HDD, wygląda to zupełnie odwrotnie.