Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?
Oczko wodne jest idealną ozdobą każdego ogrodu, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak o nie można zadbać, by cieszyło oczy swym widokiem. Szczególnie ważne jest też dbanie o czystość w oczku wodnym, kiedy mamy w środku rybki.
Jak dbać o oczko wodne?
Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie rośliny, które będą mogły w takim oczku bez problemu wytrzymać. Rośliny w oczku trzeba sadzić w różnych strefach wody, przez co będziemy mieć pewność, że każda roślina jest idealnie wsadzona. Na przykład w strefie płytkiej można umieścić rośliny takie jak: miniaturowe odmiany lilii, a w strefie głębokiej sadzi się moczarkę kanadyjską. Każdą roślinę, która jest w oczku wodny, należy zasilać odpowiednimi nawozami, przez co mamy pewność, że nie będą gnić i nie wkradnie się żadna próchnica, która jest również pożywką dla glonów. Jeśli chcemy mieć w oczku ryby, to musimy wykopać głębokość na minimum metr. Jest to bardzo ważne, gdyż ryby nie powinny być na płytszej głębokości. Warto też mieć na uwadze, że ryby potrzebują dużo przestrzeni, dlatego od razu przy wykonywaniu oczka, trzeba ustalić jego rozmiar i głębokość. Jeśli zachowamy wszystkie normy, to nasze oczko wodne, będzie idealnie wyglądało przez cały rok, a rośliny i ryby, mogą w nich bezpiecznie się znajdować. Dlatego polecamy zakupić bakterie do oczek wodnych.
Jak oczyszczać oczko wodne?
Jeśli decydujemy się na oczko wodne, to dobrze jest wiedzieć, jak je oczyszczać. Zatem jak dbać o oczko wodne, by mogło być bezpieczne dla roślin i zwierząt, które będą w nim żyły? Warto mieć specjalne filtry i pompy do oczka, które pozwalają utrzymać wodę czystą bez żadnych zabrudzeń. Można także ręcznie oczyszczać oczko za pomocą grabek i sita, które można dostać w każdym sklepie budowlanym. Jest to jednak bardzo czasochłonne zajęcie. Dobrze jest wtedy spuścić wodę z oczka, wyłowić wcześniej ryby i wyjąć wszystkie rośliny. Taki zabieg powinno wykonywać się zwłaszcza po zimie i przed zimą. Przed zimą dobrze jest wyłowić wszystkie liście, które mogły wpaść do oczka. Dzięki temu możemy zadbać o czystość w swoim oczku. Jednak to jak często się będzie czyścić oczko, zależy od różnych czynników atmosferycznych i od warunków, w jakich jest zrobione oczko.
Oczko wodne to niewątpliwie jedna z najładniejszych ozdób w ogrodzie. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, by należycie dbać o jego środek i zewnętrzne miejsce. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ogród może pięknie wyglądać przez cały rok. Nad oczkiem wodnym można również dodać mostek, przez który można pokonać bez problemu oczko i z góry popatrzeć na ryby i rośliny.