Grunner Aplider – najnowocześniejszy kombajn sadowniczy?

W XXI w. rolnictwo przechodzi okres szybkich zmian, przede wszystkim dotyczących automatyzacji i mechanizacji upraw. Ten trend nie ominął również sadownictwa. Rozwój techniki pozwolił na wzrost tempa pracy, otwierając drogę do lekkich i efektywnych zbiorów. Z roku na rok oferta producentów maszyn rolniczych oraz sadowniczych poszerza się o unowocześnione wersje istniejących urządzeń, a także całkowicie nowe pozycje. Przeznaczone są do wykonywania różnych zadań, jednak niektóre z nich mogą pełnić kilka funkcji. Przykładem tego jest kombajn Grunner Aplider, który został zaprojektowany do pracy w sadach.

Do czego służy Grunner Aplider?

Kombajn przeznaczony jest przede wszystkim do zbioru jabłek. Jego konstrukcja umożliwia komfortową pracę przy drzewach o różnej wysokości (do 4 metrów) i różnym rozstawieniu (do 2,8 metra). Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Wyposażony został również w sekatory oraz kompresor, które w połączeniu z pozostałymi parametrami doskonale usprawniają pracę w sadzie, sprawiając jednocześnie, że staje się lekka i bezproblemowa.

Jakie udogodnienia posiada?

Konstrukcja kombajnu Grunner Aplider została tak zaprojektowana, aby możliwe były wszelkiego rodzaju regulacje, zależące od potrzeb użytkownika. Taka możliwość gwarantuje wygodę i wszechstronność użytkowania kombajnu. Do elementów regulowanych należą:

  • wysuwane hydraulicznie balkony – ułatwiające pracę przy drzewach o różnej wysokości,
  • rozsuwana hydraulicznie oś – poprawiająca stabilność na grząskim podłożu,
  • regulowana prędkość taśm – pozwalająca na dostosowanie tempa pracy do własnych potrzeb.

Jakie funkcje kombajnu przydają się najbardziej?

Szczególnie przydatny okazuje się zamontowany panel sterowania, który umożliwia sprawdzanie stanu układu hydraulicznego. Co więcej, system diagnostyczny wskazuje, gdzie znajduje się uszkodzony element. Potrafi to zaoszczędzić wiele godzin spędzonych na ręcznym sprawdzaniu stanu poszczególnych elementów, a także pozwoli na skontrolowanie tych, do których dostęp jest szczególnie utrudniony. Interesującą funkcją jest także autonomiczny system jazdy, występujący obok tradycyjnego, ręcznego. Stanowi on doskonałą pomoc przy pracy, gdyż sam koryguje tor jazdy bez ingerencji człowieka. Przydatny okazuje się także czujnik zapełnienia palety.

Wszystkie te funkcje zapobiegają błędom, które może popełnić człowiek w wyniku zajęcia pracą, a także usprawnia jego pracę i przyspiesza ją.

Podsumowując, Grunner Aplider jest jednym z najbardziej innowacyjnych urządzeń tego typu na rynku. Posiada wiele regulowanych elementów, autonomicznych funkcji i udogodnień. Dzięki niemu praca jest szybsza, lżejsza i efektywniejsza. Kombajn z pewnością można zaliczyć do nowej generacji urządzeń sadowniczych, stając się jednocześnie niezrównaną pomocą do pracy w tym dziale rolnictwa.