Czy okap jest potrzebny?

Stoisz przed trudnym zadaniem wyposażenia kuchni? Zastanawiasz się, jakie urządzenia okażą się niezastąpionym must have? To zupełnie zrozumiałe. O ile zdecydowana większość osób dokładnie wie, jaki piekarnik czy zmywarkę okaże się najlepszym wyborem, tak w przypadku innych sprzętów, jak chociażby okapu pojawia się masa wątpliwości. Czy okap jest potrzebny? Odpowiedź brzmi jak najbardziej!

Okap to nic innego, jak urządzenie, które dba o to, aby podczas gotowania zapewniona była odpowiednia wentylacja. Jest to możliwe dzięki odprowadzaniu lub pochłanianiu tłustej pary, która unosi się w powietrzu podczas kulinarnych szaleństw. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale nadmiar pary może nieodwracalnie zniszczyć meble lub zabrudzić ściany kuchenne. Jak wiadomo, usuwanie tłustych plam ze ściany nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Największą zaleta okapów jest ich niewielka cena. W outlecie rtv i agd MaxiMedia znaleźć można powystawowe lub używane sprzęty domowe w konkurencyjne cenie. To doskonała opcja dla osób, które podczas wyposażania czterech katów chciałyby zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie posiadać sprzęt najwyższej jakości. Jakie sprzęty należy kupić do kuchni? Praktyczne porady znajdziesz tutaj

Czym kierować się przy wyborze okapu?

Jaki okap wybrać? W tym przypadku wszystko zależy od rodzaju kuchenki! Zaleca się, aby osoby posiadające kuchenkę gazową wybrały okap typu wyciąg, czyli taką, w której opary odprowadzane są bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego. Z kolei posiadacze kuchenki elektrycznej powinni wybrać okap typu pochłaniacz. 

Niezwykle ważny jest również projekt zabudowy kuchennej. Gdy płyta znajduje się przy ścianie, konieczny jest zakup okapu przyściennego. Z kolei w przypadku tzw. wysp należy zainstalować wyciągi wsypowe.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu?

  • Wydajność, czyli to ile powietrza jest w stanie oczyścić w trakcie 1h pracy, 
  • Szerokość. Zaleca się, aby okap był szerszy od kuchenki i płyty. 
  • Głośność urządzenia. Poziom hałasu podczas pracy powinien mieścić się w przedziale 40-60 dB.