bateria litowo polimerowa

Co należy wiedzieć o baterii litowo-polimerowej?

W dzisiejszych czasach, aby możliwe było bezprzewodowe zasilanie najnowszych urządzeń, potrzebne są odpowiednie baterie. Z pewnością bardzo popularna jest bateria litowo polimerowa, która jest coraz częściej wybierana ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Jakie najważniejsze cechy tego rozwiązania możemy wyróżnić? Jakie zalety i zastosowanie mają takie baterie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Najważniejsze cechy i zalety baterii litowo polimerowej

Bateria litowo polimerowa jest bardzo charakterystyczna w budowie, dlatego rozpoznanie jej nie należy do trudnych czynności. Przede wszystkim w tym przypadku mamy do czynienia ze smukłością. Jest ona na tyle cienka, że wielu osobom przypomina kartę kredytową. Jej wygląd jest bardzo elegancki. Właściwie tylko i wyłącznie od producenta zależy, jaki będzie jej kształt, design i rozmiar. Kolejną bardzo ważną cechą jest niezwykle lekka waga. Jako, iż tego typu baterie nie mają metalowej obudowy, ważą zdecydowanie mniej od innych rodzajów akumulatorków. Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, czyli o zwiększonym bezpieczeństwie. Wyciek elektrolitu następuje jedynie w minimalnym stopniu, a przeładowanie jest zdecydowanie stabilniejsze.

Bateria litowo polimerowa, zastosowanie

Nie da się ukryć, że bateria litowo polimerowa ma w dzisiejszych czasach bardzo szerokie zastosowanie. To właśnie dzięki niej konstruowane i produkowane masowo są bardzo cienkie urządzenia. Przede wszystkim pomimo małych rozmiarów, mamy do czynienia z dość dużą ilością energii, co jest ogromnym plusem. Najczęściej baterie litowo polimerowe stosuje się w przypadku zasilania do laptopów. Często używa się ich również w trakcie produkcji tabletów i powerbanków. Mogą jednak znajdować się jeszcze w wielu innych urządzeniach, jak chociażby w telefonach, myszkach komputerowych, w e-papierosach czy w odtwarzaczach MP4.

Najważniejsze oznaczenia na bateriach litowo polimerowych

Podczas wybierania tego typu baterii, z pewnością rzucą nam się w oczy litery S lub P. Jest to oznaczenie ogniw. S to połączenie szeregowe, natomiast P- ogniwa połączone równolegle. Często spotykamy również znak C, który to z kolei oznacza wydajność prądową. Jest to maksymalne natężenie prądu, które może być pobierane z danego akumulatora, a także maksymalny prąd ładowania akumulatora. Ostatnim elementem jest mAh lub Ah. Na podstawie tej informacji jesteśmy w stanie wywnioskować, jak długo możliwe będzie pobieranie prądu z danej baterii.