Automaty vendingowe – co to jest?

Chyba każdy z nas czasem staje przed potrzebą kupienia sobie przekąski lub czegoś do picia. Gdy jesteśmy w mieście, zazwyczaj nie ma problemu, by znaleźć jakiś sklep. Gorzej, gdy jesteśmy w szkole, pracy lub na uczelni. Wtedy wypad do piekarni, kiosku lub cukierni może być niemożliwy. Na szczęście, w wielu zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej możemy spotkać automaty vendingowe. W poniższym artykule wytłumaczymy Wam m. in., czym są te urządzenia.

Czym są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe (inaczej: sprzedażowe) to maszyny, w których możemy najczęściej kupić przekąski (np. kanapki, kabanosy, rogaliki itd.) lub napoje (woda, soki, napoje gazowane). Chyba każdy z nas widział je na dworcu kolejowym, w szkole lub w szpitalu. Przez wiele lat, zakupy w nich mogliśmy robić tylko „drobnymi”. Obecnie, już coraz częściej możemy skorzystać z automatu za pomocą karty płatniczej lub banknotów. Jest to tym ważniejsze, że czasem wizyta przy namiastce sklepiku jawi się jedyną szansą na zdobycie czegoś do jedzenia w pracy.

Czy wiedziałeś, że…?

Bardzo ciekawa jest historia automatów sprzedażowych. Pierwszy taki projekt w historii powstał w… cesarstwie rzymskim. Zaprojektował go żyjący na przełomie obu er Heron z Aleksandrii. Mechanizm maszyny rozpoznawał rozmiar monety, w zamian wydając wodę! Oczywiście, wszystko odbywało się przy wykorzystaniu zasad mechaniki. Nie było mowy o ingerencji elektronicznych urządzeń. Natomiast wynalazek Herona był bez wątpienia protoplastą dzisiejszych automatów sprzedażowych.

Co możemy kupić w automatach?

Jednak segment automatów vendingowych jest w rzeczywistości o wiele bardziej zróżnicowany. Należą do niego również dobrze znane maszyny sprzedające ciepłe napoje. W czasie pandemii, automaty sprzedawały maseczki, wodę i płyny dezynfekujące. Prawdziwą furorę robią w Japonii. To stamtąd pochodzą zdjęcia maszyn, w których znajdują się setki towarów: od jedzenia i napojów, przez elektronikę, po… bieliznę. Cóż Kraj Kwitnącej Wiśni zaskakuje Europejczyków w wielu aspektach. Ten przypadek, jak widać, potwierdza tylko dobrze znaną wszystkim regułę.

Popularność automatów i ich utrzymanie

Automaty vendingowe są coraz popularniejsze w zakładach pracy, gdyż ich obecność pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, mających stały i szybki dostęp do miejsca, w którym mogą kupić coś do picia i jedzenia. Urządzenia te podbijają również szkoły, ponieważ wynajmowanie automatu często jest o wiele bardziej opłacalne niż prowadzenie szkolnego sklepiku. Warto dodać, iż sprzęt serwisuje i na bieżąco napełnia towarem firma-właściciel maszyny. 

Praktyczność i nowoczesność

Automaty sprzedażowe są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Umożliwiają sprzedaż różnorodnego asortymentu. Zapewniają ludziom dostęp do najpotrzebniejszych artykułów, przez co świetnie sprawdzają się w miejscach pozbawionych stacjonarnego sklepu. Jako, że coraz częściej można w nich płacić zbliżeniowo, odpowiadają wymaganiom dzisiejszego, nowoczesnego i zdigitalizowanego świata. I pomyśleć, że zasada ich działania nie ulegała większym zmianom od dwóch tysięcy lat!